Tartışmalı kura! Yeraltında bile iş yok

Yeraltında çalışacak madenciler için Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta aynı anda kura çekimi yapıldı. Üç ilde 500 yer altında çalışacak işçi kadrosu için toplam 24 bin 883 kişi kuraya katıldı. Kuraya giren ancak 50 kişiden biri Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışmaya hak kazandı
23.05.2019
Tartışmalı kura! Yeraltında bile iş yok

RECEP BAHAR / DETAY HABER

Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik… Geçen yıl Ağustos ayında ekonomide yaşanan türbülans sonucu işsiz sayısı ciddi ölçüde arttı.

Nitekim TÜİK’e göre Ağustos 2018’de yüzde 11.1 olan işsizlik oranı Şubat 2019’da yüzde 14.7’ye yükseldi. Dahası bu süre içinde işsiz sayısı da 3 milyon 670 binden 4 milyon 730 bine yükseldi. 6 aylık dönemde 1 milyon 30 bin kişi işsiz kaldı.

Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) işçi alımı amacıyla kura çekildi. Zonguldak Site Spor Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız,“Risk gruplarına göre sınıflandırdığımız 8 bin 88 maden sahasında Türkiye sathında geçen yıl 11 bin 500 maden ocağını denetledik. Denetimleri habersiz yaptık. Geçen yıl TTK ve rödevansçıların çalıştığı ocaklarda 70 kez denetim yaptık”şeklinde konuştu.

Bakanlığın milli enerji ve maden politikası çalışmaları kapsamında 2017’de 88 milyon ton olan kömür üretiminin geçen yıl cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak 101 milyon 500 bin ton seviyesine ulaştığını aktaran Cansız,“Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan aramalar neticesinde, 2000 yılında 8.3 milyar ton olan kömür kaynağımız bugün 20.5 milyar ton seviyesine ulaşmıştır. Biz madenlerimizi zenginlik kaynağı olarak görüyoruz”dedi.

Törende, Zonguldak için başvuruda bulunan 18 bin 221 kişiden 350 maden işçisinin ismi belirlendi.

Karabük’te tartışmalı kura

Karabük Belediyesi Konferans Salonu’nda Zonguldak ve Bartın illeriyle aynı anda noter huzurunda çekilen kura çekimi törenine TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Karabük İl Müdürü Coşkun Güven ile TTK’de işe girebilmek için başvuruda bulunanlar katıldı.

Tören, Karabük 4. Noteri Fatma Keskinci tarafından kura çekimi konusunda işçilere bilgi verilmesiyle başladı.

Salonda bulunan adaylardan bazıları kurayı kendileri çekmek istedi. Bunun üzerine Keskinci, sahneye 4 kişi davet etti. Sahneye çıkan ve kura çeken bir kişi, elindeki rakamın 9’mu 6’mı olduğu tam okunmadan yeniden torbanın içine attı.

Keskinci, salonda tepki oluşması üzerine kamera sisteminden çekilişi yeniden izledi ve salondakilere görüntüleri gösterdi. Rakamın 6 olduğu anlaşılınca kura çekimine yeniden devam edildi. Başvuruda bulunan bin 276 kişi arasından kurada adı çıkan 50 kişi mutluluk yaşadı.

Başvuran 54 kişiden biri güldü

TTK Amasra Müessese Müdürlüğünde sinema salonunda düzenlenen ve noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimi törenine ise TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz ile TTK’ye işe girebilmek için başvuruda bulunanlar ve yakınları katıldı.

İşçi adayları ile onların babaları ve annelerine de kura çekimi yaptırılan törende başvuruda bulunan 5 bin 386 arasından 100 kişinin ismi belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK’ye ilk etapta bin, ikinci etapta ise 500 olmak üzere toplam bin 500 yer altı üretim işçisi alımı sözü vermişti.

En çok başvuru Zonguldak’tan geldi

İl Başvuran Sayısı Alınan İşçi Sayısı

*** ******* *******

Zonguldak 18.221 350

Karabük 1.276 50

Bartın 5.386 100

Araç çubuğuna atla