Ayetlerle Müslüman’ın ahlakı

Ayetlerle Müslüman’ın ahlakı

08.04.2019
Osman Baş
“Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim” diyen Peygamberin ümmetiyiz.
Saygı, sevi, hoş görü, adalet, iyilik yapmak, yardım etmek gibi ahlaki kavramların yok olduğunu vurgulayıp ortaya çıkan gayrı ahlaki durumdan şikâyetçi oluyoruz.
Tabi ahlak nedir, insan nasıl güzel ahlak sahibi olur gibi soruların cevabında da herkes kafasında oluşturduğu bir profili, ‘ahlak, güzel ahlak’ olarak ortaya koyuyor.
Aslında sorunun temeli de bu. Ahlak kişi ve toplumun ortak paydasıdır. Sana göresi, bana göresi olmaz. Olursa bugünkü insan ve toplum yapısı ortaya çıkar.
Güzel ahlak nedir, nasıldır sorusunun cevabı bizi bu ortak paydaya götürecektir.
Çünkü bu soru, (Peygamberin ahlakı nasıldır) Hz. Aişe’ye (r.a) sorulmuştu. O da soru sahiplerine, “Siz, Kur’an okumuyor musunuz? O’nun ahlakı Kur’an’dı” şeklinde cevap vermişti.
Her alanda olduğu gibi ahlak konusunda da Müslüman kişi ve bu kişilerin oluşturduğu toplumun ortak paydası Allah’ın kitabı Kur’an ve “Ben canlı Kur’an’ım” diyen Peygamber Efendimiz ve de ayetle tertemiz kılınmış (Ahzap Suresi, 33) Ehl-i Beyt’idir.
Bu noktada ahlaklı Müslüman tasvirini yapan ayetleri bir hatırlayalım;
Müslüman adaletli kişidir
“Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa Suresi, 135)
Müslüman tatlı dillidir, affedicidir
“Bir tatlı dil ve kusurları bağışlamak, arkasından eza ve gönül bulantısı gelecek bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah, hiçbir şeye muhtaç değildir, halimdir, yumuşak davranır.” (Bakara 263)
Müslümanlar iyi işler yapmak için yarış ederler
“Allah’a ve ahiret gününe inanırlar, iyiliği emrederler ve kötülükten vazgeçirirler, hayır işlerinde de yarışırlar. İşte bu özellikleri taşıyanlar Allah katında salihlerdendir.” (Ali İmram, 114)
Müslümanlar alçakgönüllü ve mütevazıdırlar
“Rahman’ın kulları yeryüzünde mütevazı yürürler. Bilgisizler, kendilerine takıldıkları zaman onlara güzel ve yumuşak söz söylerler.” (Furkan 63)
Müslüman hoşgörülüdür, affedicidir, bağışlayıcıdır
“Kim sabreder ve bağışlarsa, şüphesiz bu azme değer işlerdendir. (Şura Suresi, 43)
“Sen af yolunu tut, uygun olanı emret ve cahillerden yüz çevir.” (Araf Suresi, 199)
“O takva sahipleri ki, bollukta da, darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” (Al-i İmran, 134)
Müslümanlar uzlaştırıcı, barıştırıcı, arabulucudurlar
“Mü’minler ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz.” (Hucurat Suresi, 10)
Müslüman kötülüğe ortak olmaz
“İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın cezası çetindir.” (Maide, 2)
Müslüman böbürlenmez
“Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez.” (Lokman, 18)
Müslüman boş işlerle uğraşmaz
“Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.” (Mü’minun, 3)
Müslüman eşittir iyilik erbabı
“Allah’a ibadet edin ve O’na hiç bir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa ve sağ ellerinizin malik olduklarına güzellikle davranın. Çünkü Allah, her büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez.” (Nisa, 36)
Müslüman yalancı şahitlik yapmaz
“Onlar yalan yere şehadet etmezler.” (Furkan, 72)
Müslüman asla yalan söylemez
“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin.” (Ahzab, 70)
“Yalan sözden sakının.” (Hac, 30)
“Yalan söylemeleri sebebiyle, onlar için elem verici azap vardır.” (Bakara, 10)
Rabbim bizlere bu ve daha birçok ayette açıkladığı üstün vasıfları şahsımızda yaşayıp, yansıtmayı nasip etsin. (âmin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla